Dehydrated Microbiology Media
- (352)
- (9)
- (2)
- (12)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (174)
- (3)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (16)
- (3)
- (1)
- (10)
- (5)
- (16)
- (4)
- (250)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (70)
- (68)
- (2)
- (60)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (4)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (23)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (2)
- (1)
- (14)
- (3)
- (2)
- (2)
- (65)
- (1)
- (1)
- (473)
- (14)
- (34)
- (4)
- (20)
- (13)
- (528)
- (1)
- (1)
- (2)
- (72)
- (3)
- (1)
- (71)
- (73)
- (61)
- (58)
- (6)
- (14)
- (2)
- (1)
- (4)
- (63)
- (13)
- (2)
Filtered Search Results
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Buffered Listeria Enrichment Broth Base
Used for the isolation of Listeria
BD Difco™ LB Broth, Lennox
Used to propagate and maintain recombinant strains of Escherichia coli in molecular biology procedures. BD™ Difco™ LB Broth, Lennox is a nutritionally rich media developed by Lennox for growth of pure E. coli cultures.
| Content And Storage | Refrigerate at <30°C |
|---|---|
| Product Type | Microbiology Media |
| Form | Dehydrated Powder |
| Formulation | Tryptone 10g/L, Yeast extract 5g/L, Sodium Chloride 5g/L |
| Color | Light beige |
| Shelf Life | 1825 Days |
| Certifications/Compliance | CE |
| For Use With (Application) | For maintaining and cultivating recombinant strains of Escherichia coli |
| Media Type | LB Broth, Lennox |
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Baird-Parker Agar Base
Use with EY Tellurite Enrichment for the detection and enumeration of coagulase positive staphylococci in foods and other materials
| Content And Storage | <30°C |
|---|---|
| Product Type | Nutrient Agar |
| Form | Dehydrated |
| Formulation | Pancreatic digest of Casein 10g/L, Beef extract 5g/L, Yeast extract 1g/L, Glycine 12g/L, Sodium Pyruvate 10g/L, Lithium Chloride 5g/L, Agar 20g/L |
| Shelf Life | 1825 Days |
| For Use With (Application) | For coagulase positive Staphylococcus |
| Media Type | Baird-Parker Agar Base |
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: m-HPC Agar
For enumerating heterotrophic organisms in treated potable water and other water samples with low counts by membrane filtration
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: MYP Agar Mannitol Yolk Polymyxin B
Used with Egg Yolk Enrichment 50% and Antimicrobic Vial P for presumptive identification of B. cereus in foods
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Spirit Blue Agar
Used with Lipase Reagent for enumeration and detection of lipolytic microorganisms
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Xylose Lysine Deoxycholate (XLD) Agar
Moderately selective medium recommended for isolation and differentiation of enteric pathogens, especially Shigella species
| Content And Storage | <30°C |
|---|---|
| Product Type | Nutrient Agar |
| Form | Dehydrated |
| Formulation | Xylose 3.5g/L, L-Lysine 5g/L, Lactose 7.5g/L, Saccharose 7.5g/L, Sodium Chloride 5g/L, Yeast extract 3g/L, Phenol red 0.08g/L, Sodium Desoxycholate 2.5g/L, Ferric Ammonium Citrate 0.8g/L, Sodium Thiosulfate 6.8g/L, Agar 13.5g/L |
| Shelf Life | 1825 Days |
| Certifications/Compliance | AOAC, BAM, BS12, CCAM, CMPH2, COMPF, EP, ISO, JP, MCM9, SMD, SMWW, USP |
| For Use With (Application) | Isolation and differentiation of enteric pathogens |
| Media Type | XLD Agar |
BD BBL™ Dehydrated Culture Media: Kligler Iron Agar
For identification of gram-negative enteric bacilli based on fermentation of dextrose and lactose and production of hydrogen sulfide
BD Difco™ Yeast Nitrogen Base without Amino Acids and Ammonium Sulfate
Used in molecular genetics for classifying yeasts based on carbon and nitrogen requirements. BD™ Difco™ Yeast Nitrogen Base without Amino Acids and Ammonium Sulfate is prepared according to the formulas of Wickerham.
| Content And Storage | <30°C |
|---|---|
| Product Type | Microbiology Media |
| Form | Dehydrated Powder |
| Formulation | Approximate Formula per Liter:
|
| Color | Light yellowish-beige |
| Shelf Life | 1825 Days |
| Certifications/Compliance | ISO/DIS, 11014 |
| For Use With (Application) | For classifying Yeasts based on colonial characteristics and cell morphology |
| Media Type | Yeast Nitrogen Base |
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Yeast Nitrogen Base
Wickerham formula, classification of yeasts based on nitrogen assimilation. BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Yeast Nitrogen Base is part of a large selection of dehydrated media.
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: m LES Endo Agar
For enumerating coliforms in water by membrane filtration
| Content And Storage | <30°C |
|---|---|
| Product Type | Agar |
| Form | Dehydrated |
| Packaging Type | Bottle |
| Formulation | Yeast extract 1.2g/L, Casitone 3.7g/L, Thiopeptone 3.7g/L, Tryptose 7.5g/L, Lactose 9.4g/L, Dipotassium Phosphate 3.3g/L, Monopotassium Phosphate 1g/L, Sodium Chloride 3.7g/L, Sodium Desoxycholate 0.1g/L, Sodium Lauryl Sulfate 0.05g/L, Sodium Sulfite 1.6g/L, Basic Fuchsin 0.8g/L, Agar 15g/L |
| Shelf Life | 1825 Days |
| Certifications/Compliance | CE, COMPF, SMD, SMWW |
| For Use With (Application) | Coliform enumeration |
| Media Type | mLES Endo Agar |
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Antibiotic Medium 11
For determining antibiotic potency by the microbiological assay technique
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Middlebrook 7H9 Broth
Use with Tween™ 80 or Glycerol and Middlebrook ADC Enrichment for cultivation of mycobacteria and preparation of tubercle emulsion for susceptibility testing. BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Middlebrook 7H9 Broth
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: EC medium with 4-methylumbelliferyl-beta-D-glucuronide
For detecting Escherichia coli in water, food and milk
| Content And Storage | <30°C |
|---|---|
| Product Type | Bacterial Growth Medium |
| Form | Dehydrated |
| Packaging Type | Bottle |
| Formulation | Tryptose 20g/L, Lactose 5g/L, Bile Salts No. 3 1.5g/L, Dipotassium Phosphate 4g/L, Monopotassium Phosphate 1.5g/L, Sodium Chloride 5g/L, 4-methylumbelliferyl-beta-D-glucuronide 0.05g/L |
| Shelf Life | 1095 Days |
| Certifications/Compliance | BAM, CCAM, EPA, SMWW |
| For Use With (Application) | Detection Escherichia coli in Water, food and Milk |
| Media Type | E.Coli Medium |